spomienky

Nevedela som ako tento príspevok nazvať a myslím že spomienky to je to pravé.  Spomienky na dovolenku, výlet, udalosť, náhodný nález, niečo významné. Ak máš nejaký kameň, sklo, kúsok kovu.. Všetko čo znesie teplotu vyššiu ako 250 °C,  Ti z radosťou zakomponujem do tvojho osobného šperku – náhrdelník, prsteň, kľúčenka….Bol to nápad môjho priateľa a tento nápad sa osvedčil. Dal mi kameň na našej  prvej, spoločnej dovolenke. Osadila som si ho do prsteňa. Obyčajný riečny kameň. Keď mám tento prsteň na ruke vždy si spomeniem na prvú dovolenku s ním. Potom to bol kúsok svadobného taniera osadený do náhrdelníka pre kamarátku, alebo kameň z Nepálu do talizmanu.

Tieto osobné šperky sú najkrajšie. Napíš, pošli a urobím aj tebe.

*Jana*

Continue Reading

Moje 3D cínované šperky

Niekoľko šperkov, ktoré nájdeš v sekcii predané, ale aj v sekcii náhrdelníky som pomenovala 3D. Neviem či je to správne pomenovanie. 3D ich nazývam preto, že to nie sú  žiadne ploché placky, ale sú to skutočne trojrozmerné prívesky. Buď je okolo polodrahokamu vytvorená „klietka“ alebo objemnejší polodrahokam je licovaný drôtom do matematického útvaru (štvorec, obdĺžnik, trojuholník, guľa). Je to trocha netradičné riešenie, avšak mimoriadne zaujímavé a pre tie dámy či slečny, ktoré majú radi niečo originálne, toto je to pravé orechové.

Pri výrobe týchto  šperkov použíavm materiál typický pre tiffany tvorbu a to: postriebrený medený drôt,  bezolovnatý cín so 4% prímesou striebra, tiež tu pre spestrenie zvyknem použiť aj mosadzný drôt, ktorý je vyleštený do zlata a spolu so striebornými drôtmi tvoria zaujímavú kombináciu. Tieto šperky zvyknem aj patinovať. Patinovaním na tmavo (staré striebro) dostanú vzhľad starého šperku. Samozrejme, že dominantný je tu vždy polodrahokam, ktorý býva väčší -v odbornej terminológii nazývaný ako rozmer XL a XXL. Sú to kamene s priemerom cca 3 – 5 cm. Používam tu polodrahokamy zvyčajne tromolované (hladké -vyleštené), ale aj surové (nalámané).

Tieto šperky  vyniknú na dlhej retiazke z chirurgickej ocele. Vhodná aj pre alergikov, nemení farbu a pripomína striebro. Hodí sa k nim skvele aj  kožená šnúrka. Dĺžka retiazky či šnúrky je cca 70 cm. Takéto náhrdelníky sú originálnou bodkou k jednoduchému, ležérnemu oblečeniu (široké, dlhé, jednofarebné blúzky, šaty či tričká).

Continue Reading

Polodrahokamy a ich liečivé účinky

Často sa stretávam v rôznych článkoch, knihách a médiách s tvrdeniami, že drahokamy a polodrahokamy majú liečivé účinky na náš organizmus. Ja osobne tomuto nevenujem až takú pozornosť a nikdy si nekupujem šperk s úmyslom a zámerom,  že pri jeho nosení mi kryštál napríklad prečistí obličky. :).

Je to všetko v ľuďoch a v ich hlave. Ja sa riadim inštinktom. Vidím pekný polodrahokam a čakám, či ma osloví a či nie. Ak ma osloví a volá na mňa… Jana kúp si ma… tak si ho kúpim a viem, že ho budem nosiť rada. Je možné že takto ovplyvňuje možno aj tie moje  obličky 🙂 . Takže prepáč ak k mojím šperkom nepíšem akú liečivú silu má ten – ktorý kameň.

Informácií o liečivej sile polodrahokamov je na internete kopec a nemá zmysel, aby som to odpisovala. Ale ak máš záujem o šperk s konkrétnym kameňom z dôvodu tebe vlastného, nech sa  páči… napíš a vytvorím šperk priamo pre Teba.

*Jana*

Continue Reading

ošetrenie a starostlivosť o cínované šperky

Cínovaný šperk je vyrobený kombináciou tiffany, drôtovania a tepania drôtu, ale aj medeného pliešku systémom mäkkého spájkovania a zdobenia cínom. Používam čistý cín so 4% prímesou striebra.  Väčšinou pracujem s postriebreným medeným drôtom.  Ak šperk  má v sebe zapracovaný nejaký kamienok alebo korálku, jeho identifikácia je priamo na výrobku. Šperk neobsahuje nikel. Je ošetrený antioxidantom pre stálosť  farby a lesku.

Starostlivosť o šperk:  ako každý šperk aj ten čo držíš v rukách, napriek tomu že nie je z drahého kovu, potrebuje svoje ošetrenie.  Cín svojím  častým používaním môže stratiť pôvodný lesk a stane sa matným, mierne šedým. Šperk môžeš vyleštiť zubnou pastou, prípadne vatičkou na čistenie šperkov z drahých kovov. Potom je vhodné  ho natrieť malým množstvom bežného kuchynského oleja a vyutierať papierovou  vreckovkou. Šperk prelešti mäkkou handričkou,  nadobudne svoj lesk.

Odporúčam Ti vyhnúť sa styku s priamym zásahom parfumu.  S cínovaným šperkom,  tak ako aj so šperkom  z drahého kovu nie je vhodné sa sprchovať a kúpať.

*Jana*

Continue Reading