ošetrenie a starostlivosť o cínované šperky

Cínovaný šperk je vyrobený kombináciou tiffany, drôtovania a tepania drôtu, ale aj medeného pliešku systémom mäkkého spájkovania a zdobenia cínom. Používam čistý cín so 4% prímesou striebra.  Väčšinou pracujem s postriebreným medeným drôtom.  Ak šperk  má v sebe zapracovaný nejaký kamienok alebo korálku, jeho identifikácia je priamo na výrobku. Šperk neobsahuje nikel. Je ošetrený antioxidantom pre stálosť  farby a lesku.

Starostlivosť o šperk:  ako každý šperk aj ten čo držíš v rukách, napriek tomu že nie je z drahého kovu, potrebuje svoje ošetrenie.  Cín svojím  častým používaním môže stratiť pôvodný lesk a stane sa matným, mierne šedým. Šperk môžeš vyleštiť zubnou pastou, prípadne vatičkou na čistenie šperkov z drahých kovov. Potom je vhodné  ho natrieť malým množstvom bežného kuchynského oleja a vyutierať papierovou  vreckovkou. Šperk prelešti mäkkou handričkou,  nadobudne svoj lesk.

Odporúčam Ti vyhnúť sa styku s priamym zásahom parfumu.  S cínovaným šperkom,  tak ako aj so šperkom  z drahého kovu nie je vhodné sa sprchovať a kúpať.

*Jana*

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *